Image
Festival Akademická Nitra 2020 je zrušený


Výbor Akademickej Nitry 2020 z dôvodu celoplošného zákazu organizovania verejných kultúrnych podujatí, ale aj ďalších súčasných obmedzení, ktoré sa vzťahujú k šíreniu koronavírusu SARS-CoV-2, ruší 42. ročník Medzinárodného akademického festivalu Akademická Nitra 2020 (AN 2020).

Pandémiu zažívame všetci po prvýkrát a kroky, ktoré podnikáme dnes, sa môžu priaznivo prejaviť v budúcnosti. Dúfame, že následky krízy spoločnými silami zvládneme.

doc. PaedDr. Miroslav Tvrdoň, PhD. – prezident AN 2020

Viac o prípravách festivalu si môžete prečítať na webe hlavného organizátora Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.

Nad Akademickou Nitrou 2020 prevzala záštitu prezidentka Slovenskej republiky pani Zuzana Čaputová.

Medzinárodný akademický festival Akademická Nitra 2020 (ďalej len AN 2020) organizuje Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre a Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR pod záštitou prezidentky SR pani Zuzany Čaputovej. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Na základe dlhoročnej tradície a veľmi dobrých ohlasov na akademický festival folklórnych súborov očakávajú organizátori v roku 2020 účasť špičkových slovenských i zahraničných akademických súborov, s ktorými majú jednotlivé slovenské súbory viacročné kontakty. 

Medzinárodný akademický festival folklórnych súborov AKADEMICKÁ NITRA 2020 je súťažnou prehliadkou tvorby domácich a zahraničných súborov. Festival sa uskutoční od 5.  do 11. júla 2020 v priestoroch UKF v Nitre, v meste Nitra a v Divadle Andreja Bagara v Nitre.

Ako sprievodné podujatia festivalu AN 2020 bude pripravený festivalový sprievod mestom Nitra, vystúpenia účastníkov na javiskách v meste a viacero vystúpení zahraničných súborov v okolí Nitry. Súčasťou festivalu budú aj zaujímavé výstavy.
 
Štafeta festivalu je už na pôde našej univerzity
Už 42. ročník Medzinárodného festivalu neprofesionálnych akademických folklórnych súborov Akademická Nitra 2020 bude síce až v júli, už teraz nám však jeho organizáciu na pôde Nitry a Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre pripomína „štafeta“. Na slávnostnom galakoncerte v Divadle J. G. Tajovského vo Zvolene ju z rúk rektora Technickej univerzity (TU) vo Zvolene prof. Rudolfa Kropila prevzal doc. PaedDr. Miroslav Tvrdoň, PhD., prorektor pre vonkajšie vzťahy a sociálne veci UKF. Práve zvolenská univerzita spolu s partnermi bola organizátorom posledného festivalu vysokoškolských folklórnych súborov Akademický Zvolen 2019.


„Aké som mal pri preberaní štafety pocity? Predovšetkým som cítil pocit veľkej zodpovednosti za to, aby sme festival pripravili skutočne na úrovni ako vrcholný sviatok folklóru. Aby sa u nás domáce i zahraničné súbory cítili výborne a rovnako aj diváci – milovníci folklóru, ktorí si, verím, prídu na svoje,“
povedal doc. Miroslav Tvrdoň.
Festival býva už tradične prehliadkou toho najlepšieho, čo môžu domáce i zahraničné akademické folklórne súbory ponúknuť. 5. – 11. júla 2020 Nitra a Univerzita Konštantína Filozofa privíta mladých folkloristov – tanečníkov, spevákov i muzikantov, ktorí sa svojím umením budú uchádzať o jednotlivé ceny festivalu Akademická Nitra 2020. Už teraz sa Nitrania i návštevníci mesta môžu tešiť na špičkové výkony domácich i zahraničných folkloristov počas dvoch súťažných večerov a slávnostného galavečera v Divadle Andreja Bagara, ale aj na pestrý sprievod folklórnych súborov mestom či ďalšie sprievodné akcie festivalu.

Text: Ing. Jana Černáková – Oddelenie médií UKF
Foto: P. Koreň

Materiály k festivalu Akademická Nitra 2020

História festivalu

Organizácia AN 2020

  • organizátori: UKF Nitra, MŠVVaŠ SR a FPU
  • spoluorganizátori: NSK, Mesto Nitra, SPU Nitra, MK SR, Západoslovenské folklórne združenie, I. O. V., KOS v Nitre, DAB Nitra
  • ubytovanie a stravovanie: ŠD UKF Zobor, ŠD UKF Nitra
  • súťažné predstavenia a galaprogram: Divadlo Andreja Bagara v Nitre
  • nesúťažné vystúpenia hostí festivalu: mesto Nitra, okolie mesta Nitra 

Kontakt
E-mail: an2020@ukf.sk   
Adresa: Tr. A. Hlinku 1, 949 74 Nitra